Rozpoczęcie wizyty Ikony Częstochowskiej w archidiecezji Portoviejo | www.odoceanudooceanu.pl

Rozpoczęcie wizyty Ikony Częstochowskiej w archidiecezji Portoviejo

W niedzielę 29 września ks. Leon Juchniewicz, polski misjonarz i kustosz Ikony Częstochowskiej w Ekwadorze, zawiózł Ikonę Mama Mobilem do miasteczka Cascol w prowincji Manabi i zatrzymał się w parafii San Jacinto (św. Jacka), która jest oddalona od Guayaquil półtorej godziny jazdy samochodem.

Matkę Bożą powitał ks. Janusz Wielgos, również misjonarz z Polski. W południe o godz. 12:00 obaj kapłani koncelebrowali uroczystą Mszę św. powitania. Przed rozpoczęciem Eucharystii o. Leon Juchniewicz wyjaśnił zebranym wiernym bezprecedensowy charakter pielgrzymki „Od Oceanu do Oceanu”, podczas której Ikona Matki Bożej Częstochowskiej wędruje przez różne kraje z orędownictwem w obronie rodziny i życia. Pod koniec uroczystości rozdano obrazki, które z jednej strony mają wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, a z drugiej modlitwę św. Jana Pawła II z encykliki Evangelium vitæ. Modlitwę tę wierni odmówili wspólnie, a wizerunek Matki Bożej trafił do ich domów.

Ks. Leon przypomniał także słowa swojego rodaka, kardynała Augusta Hlonda, który powiedział: Nie traćcie nadziei. Lecz zwycięstwo, jeśli przyjdzie - będzie to zwycięstwo Najświętszej Maryi Panny. Kard. August Hlond był arcybiskupem poznańskim i gnieźnieńskim oraz prymasem Polski. Jako jedyny z członków Kolegium Kardynalskiego, został aresztowany przez Gestapo podczas II wojny światowej, a przez ostatnie lata swojego życia był odważnym i otwartym krytykiem reżimu komunistycznego. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1992 roku, nosi więc tytuł Sługi Bożego. Obecnie także Czcigodnego, po zatwierdzeniu przez papieża Franciszka jego cnót heroicznych.

Ks. Janusz, nazywany przez Ekwadorczyków Juanito jest dobrze znany w tej okolicy. Pochodzi z archidiecezji częstochowskiej, więc bardzo dobrze zna Ikonę Matki Bożej. Przyjechał do Ekwadoru w 2002 roku po przygotowaniu dla przyszłych misjonarzy, organizowanym w Warszawie – stolicy Polski. Początkowo zaproponowano mu wyjazd do Boliwii, ale później jego przełożeni zmienili zdanie i wysłali do Ekwadoru razem z trzema innymi misjonarzami: Kapłan nigdy nie powinien odmawiać swoim przełożonym, więc i ja, na wzór Maryi, powiedziałem „tak” – podsumował.

W niedzielne popołudnie na uliczkach Cascol odbyła się Droga Krzyżowa ku pamięci Męki Pańskiej, a w poniedziałkowe popołudnie ks. Janusz zabrał Ikonę do kościoła Matki Bożej Miłosierdzia w miejscowości Pedro Pablo Gomez, która należy do jego parafii.