Ikona Częstochowska „Od Oceanu do Oceanu” na Marszu Życia w Waszyngtonie | www.odoceanudooceanu.pl

Ikona Częstochowska „Od Oceanu do Oceanu” na Marszu Życia w Waszyngtonie

Waszyngton, 22 stycznia 2014 r.

Informacja Prasowa

Ikona Częstochowska „Od Oceanu do Oceanu”

na Marszu Życia w Waszyngtonie

W tegorocznym już 41. Marszu Życia w Waszyngtonie uczestniczyła kopia Ikony Częstochowskiej pielgrzymująca „Od Oceanu do Oceanu” przez świat w obronie życia, która już od 5 miesięcy podróżuje po Stanach Zjednoczonych. Asystę Matki Bożej tworzyli Rycerze Maltańscy oraz liderzy obrony życia z Human Life International, które prowadzi pielgrzymkę w USA. Byli też obecni koordynatorzy z Polski Ewa i Lech Kowalewscy. Rano przed rozpoczęciem marszu spotkali się oni na Mszy św. w kościele Niepokalanego Poczęcia Maryi, a następnie  przeprowadzili Ikonę główną aleją miasta w pobliżu pomnika Waszyngtona pod Kapitol i budynek Sądu Najwyższego, gdzie polonijna młodzież spontanicznie zaśpiewała „Czarną Madonnę”.

W tegorocznym Marszu Życia brało udział ok. 300 tys. osób, chociaż pogoda znacznie utrudniała dojazd. Opady śniegu poprzedniego dnia poważnie skomplikowały komunikację. Zamknięto urzędy państwowe i szkoły. Odwołano wiele samolotów. Nie kursowały autobusy. Uczestnicy z Nowego Jorku mówili, że zamiast 5 godzin jechali aż dziewięć. Było zdecydowanie mroźno, ale słonecznie. Nie odstraszyło to jednak młodych uczestników marszu, którzy co roku zjeżdżają się nawet z odległych miast. Marsz jest zawsze organizowany 22 stycznia w rocznicę decyzji Sądu Najwyższego w sprawie Roe przeciwko Wade, która w praktyce zalegalizowała aborcję w USA przez cały okres ciąży aż do urodzenia się dziecka. Na marszu, jak zawsze przeważa młodzież, która niezwykle żywiołowo i radośnie manifestuje swoją postawę za życiem. Krzyczą, śpiewają, tańczą, grają na bębnach, machają banerami, flagami i czym kto może. Niektóre grupy mają specyficzne, kolorowe czapki, kamizelki, emblematy. Pojawiają się również małe dzieci i niepełnosprawni na wózkach. Są reprezentowane szkoły, uniwersytety, różne parafie i organizacje. Nieprzerwanie przez kilka kilometrów wielkie tłumy przechodzą ławą całą szerokością alei. Robi to wielkie wrażenie, zwłaszcza gdy patrzy się na nich ze wzgórza Kapitolu. Marsz Życia jest też wspaniałą okazją do spotkań liderów, a co najważniejsze tutaj łączą się wszyscy razem niezależnie od tego, z jakiej są organizacji czy wyznania.

Mijają właśnie dwa lata od poświęcenia peregrynującej kopii Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” i przyłożenia Jej do oryginału, które zostało dokonane 28 stycznia 2012 roku na Jasnej Górze. W tym czasie Ikona przejechała już 88 tys. km (ponad 50 tys. mil) czyli co najmniej dwukrotnie opasała kulę ziemską. A do końca tej pielgrzymki jest jeszcze daleko. Do 1 listopada Ikona będzie podróżować po Stanach Zjednoczonych. Następnie odwiedzi Meksyk i kraje Ameryki środkowej i południowej. W dalszych planach kolejne kontynenty: Afryka, Australia, Nowa Zelandia i Południowa Azja…

Ewa Kowalewska
Międzynarodowy Koordynator Peregrynacji

Istnieje możliwość otrzymania zdjęć z marszu do publikacji w wysokiej rozdzielczości pod adresem wieslaw@hli.org.pl