Torowanie drogi dla dalszej peregrynacji Ikony Częstochowskiej w Kolumbii | www.odoceanudooceanu.pl

Torowanie drogi dla dalszej peregrynacji Ikony Częstochowskiej w Kolumbii

W Ekwadorze Ikona Matki Bożej Częstochowskiej jest wspaniale goszczona, ale Maryja pragnie odwiedzić dalsze kraje. Kolej na siostrzany kraj dla Ekwadoru czyli Kolumbię. Bardzo ważne jest, aby nawiązać kontakty z przyjaciółmi, którzy reprezentują lokalne ruchy obrony życia. Z tego właśnie powodu do Kolumbii przyjechał międzynarodowy koordynator peregrynacji "Od Oceanu do Oceanu" Lech Kowalewski wraz z Veroniką (María Verónica Vernaza G.) z Ekwadoru, która pełni rolę tłumaczki i przewodnika.

Pierwszym przystankiem na terenie Kolumbii było miasto Neiva. Jest to stolica okręgu Huila, która znajduje się pomiędzy środkowym i wschodnim pasmem Koldyrierów na poziomie 442 m  n.p.m. Średnia temperatura wynosi tam 27 st. C.

Ks. Juan Carlos Lievano proboszcz parafii Matki Bożej Aranzazu szeroko otworzył drzwi kościoła dla tej inicjatywy. Dzięki temu kilka grup duszpasterskich mogło spotkać się z koordynatorem peregrynacji. Mówił im o historii Polski oraz  o Matce Bożej Częstochowskiej, którą Polacy uznają za swoją Królową. Tłumaczył też język ikony i duchowe znaczenie Ikony Częstochowskiej. Najważniejsze spotkanie odbyło się z grupą "Maryjne Więzy Miłości", którego członkowie są bardzo aktywni w pracy na rzecz rodziny i obrony życia.

Kolejną ważną wizytą było Wyższe Seminarium san Esteban, gdzie ks. Carlos jest profesorem. Uczy się tutaj 18 alumnów i jeden z nich ma otrzymać święcenia diakonatu już w listopadzie. Poza tym czterech z nich to nowicjusze. Dzięki wizycie koordynatora podczas spotkania poruszono problem współpracy z kościołami prawosławnymi. Mówiono o podobieństwach i różnicach w nauczaniu tych kościołów a Kościołem katolickim. Podkreślono, że Ikona Matki Bożej Częstochowskiej jest czczona zarówno przez katolików, jak i prawosławnych. Było to ważne spotkanie dla przyszłych kapłanów, którzy powinni wiedzieć, co łączy te bratnie kościoły.

Koordynator Peregrynacji został także przyjęty na audiencji przez biskupa Froila Casas, ordynariusza diecezji Neiva. Podczas spotkania omówiono wstępnie wizytę Ikony. Ks biskup był bardzo zainteresowany, aby dowiedzieć się więcej na temat pielgrzymki i z pewnością nie odrzuci okazji, aby Ikona Matki Bożej Częstochowskiej odwiedziła także jego diecezję.

 

 
Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Dyplomacja Publiczna 2017 – komponent „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2017”.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.