Wśród uczniów „Colegio Nazaret” w Santo Domingo | www.odoceanudooceanu.pl

Wśród uczniów „Colegio Nazaret” w Santo Domingo

Matka Boża Częstochowska, obecna w wędrującej przez świat Ikonie, przez całe dwa tygodnie chodziła do szkoły. W dniach od soboty 18 sierpnia do niedzieli 2 września odwiedzała „Colegio Nazaret”. Uczniowie mieli możliwość modlenia się przed Nią w szkolnej kaplicy.
Międzynarodowy koordynator pielgrzymki "Od Oceanu do Oceanu" Lech Kowalewski, który właśnie odwiedzał Ekwador, w bardzo interesujący sposób potrafił wyjaśniać licealistom historię Matki Bożej Królowej Polski, obecnej w Częstochowskiej Ikonie. Przybliżał też stary graficzny język ikonografii, wyjaśniając symboliczne znaczenie poszczególnych gestów i kolorów. Wszyscy uczniowie otrzymali karty z wizerunkiem Matki Bożej oraz modlitwą św. Jana Pawła II z encykliki Evangelium vitae, które przygotowała diecezja Santo Domingo. 

W ciągu dwóch tygodni, w czasie gdy Matka Boża Częstochowska przebywała w zespole szkół „Nazaret”, codziennie odwiedzały Ją kolejne grupy uczniów, którzy zanosili do Niej modlitwy we własnych intencjach. Miejscowy katecheta cierpliwie wyjaśniał im język ikony, a oni słuchali w dużym skupieniu i jako wierni uczniowie Maryi zatrzymywali te słowa w swoich sercach.
W niedzielę 27 sierpnia była duża uroczystość. Szkoła obchodziła Dzień Rodziny. Z tej okazji Mszę św. odprawiono na zewnątrz. Gościem specjalnym była Ikona Matki Bożej Częstochowskiej. Po Eucharystii wiele osób podchodziło do Ikony, aby Ją ze czcią dotknąć, pomodlić się i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Dla ks. Giovannirgo Alava, to doświadczenie było dobrą okazją, aby dowiedzieć się czegoś więcej o Matce Zbawiciela i tradycji ikonograficznej, ponieważ te zagadnienia są w Ekwadorze mało znane.

 

 
Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Dyplomacja Publiczna 2017 – komponent „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2017”.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.