Na spotkaniach przygotowawczych przed ŚDM w Chitré | www.odoceanudooceanu.pl

Na spotkaniach przygotowawczych przed ŚDM w Chitré

Wędrująca przez świat Ikona Matki Bożej Częstochowskiej w dniu 12 stycznia dojechała ze stolicy Panamy do Chitré. Jest to panamskie miasto położone u nasady półwyspu Azuero ok. 7 km od wybrzeża Zatoki Panamskiej (od strony Pacyfiku), oddalone od stolicy ok. 250 km – ok. 3 godz. autostradą.

Początkowo zatrzymała się w klasztorze św. Józefa ss. augustianek, które otoczyły Ją serdeczną adoracją. O godz. 17:00 młodzi Panamczycy procesyjnie przenieśli Ją do starej, pięknej katedry p w. Św. Jana Chrzciciela. O godz. 18:00 celebrowano uroczystą Mszę św. z tej okazji. Matka Boża Częstochowska czeka tam na przyjazd polskiej młodzieży, która pojawi się w kilku grupach po 13 stycznia. Po ich powitaniu Ikona będzie kolejno odwiedzać parafie, które będą gościć Polaków.

18-19 stycznia zaplanowano powrót Ikony z polską młodzieżą do stolicy Panamy. Ma być obecna na „Marifest”, Festiwalu Pieśni Maryjnych, który odbędzie się w parafii Nuestra Señora de la Esperanza (Matki Bożej Nadziei). W tej parafii proboszczem jest brat ks. Francesco Verara, szefa katolickiej telewizji FETV, na polecenie miejscowego arcybiskupa sprawującego funkcję kustosza Ikony na terenie Panamy. Festiwal ma się zakończyć 21 stycznia.

Trwają pertraktacje na temat odwiedzin przez Ikonę MB Częstochowskiej na pokładzie „Daru Młodzieży”. Fregata na zacumować w porcie w Panamie w dniu 21 stycznia.

Parafia św. Łukasza stara się o obecność Ikony w dniach od 22 – 25 stycznia. Tam właśnie będą odbywać się spotkania polskiej młodzieży, na zakończenie których swoją obecność zapowiedziała małżonka prezydenta

Polski – Agata Kornhauser-Duda.

25 stycznia Ikona ma wrócić do kościoła oo. karmelitów p w. Nuestra Señora del Carmen w centrum Panamy.

Od 22 – 27 stycznia będzie trwać Światowe Spotkanie Młodych z papieżem Franciszkiem.